Zakaz handlu w niedzielę, który wszedł w życie w zeszłym roku, wywołał w społeczeństwie prawdziwą burzę. Jedni bronili prawa pracowników do odpoczynku i wskazywali na rolę niedzieli w naszej kulturze. Inni stawali za wolnością handlu i przywoływali takie grupy jak np. studenci, którzy często tylko w weekend mogą zarobić na utrzymanie. Bez względu na te kontrowersje, wciąż można znaleźć miejsca, w których zrobimy zakupy nawet, gdy jest niedziela. Otwarte sklepy przez cały tydzień zostały wymienione na poniższej liście.

 

Konieczne zakupy, a jest niedziela? Otwarte sklepy jednak istnieją!

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zasadniczo zabrania normalnego handlu w ostatni dzień tygodnia. W roku 2019 jest on dozwolony tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a w przyszłym roku będzie już całkowicie zabroniony. Sklep otwarty w niedzielę jesthttps://www.zabka.pl/znajdz-sklep jednak wciąż możliwy. Musi jednak spełniać określone w ustawie wymagania. Otwarte w niedzielę mogą być następujące sklepy:

  • W nowej ustawie zachowano funkcjonujący wcześniej przepis mówiący o tym, że w dni z zakazem handlu sklep może być otwarty pod warunkiem, że będzie go obsługiwał jego właściciel. Z tego przepisu mogą korzystać małe sklepy np. osiedlowe, ale także sklepy sieciowe, takie jak Groszek, Fresh Market czy Carrefour Express. Działają one bowiem na zasadach umowy franczyzowej, każdy z nich jest zatem pod względem prawnym niezależnym przedsiębiorstwem i może być to sklep otwarty w niedzielę.
  • Sklep otwarty w niedzielę jest legalny, jeżeli jest to sklep zaspokajający bieżące potrzeby ludności, które są obecne przez wszystkie dni tygodnia. Mowa tutaj między innymi o piekarniach, kwiaciarniach, sklepach rybnych, aptekach, sklepach z pamiątkami czy sprzedających artykuły rolnicze.
  • Brak sklepów w okolicy, gdy jest niedziela? Otwarte sklepy znajdziemy na dworcach kolejowych czy lotniskach. Możemy się również udać na najbliższą stację benzynową, ponieważ one także mogą działać przez cały tydzień. Właściciele sieci stacji paliw od razu skorzystali z tego przywileju i rozszerzyli asortyment produktów sprzedawanych na stacjach, zamieniając każdą placówkę w pełnoprawny sklep otwarty w niedzielę.
  • Wprawdzie nie są to sklepy w pełnym znaczeniu tego słowa, ale warto wiedzieć, że zakaz handlu nie dotyczy lokali gastronomicznych – zarówno małych, jak punkty z jedzeniem na wynos czy kawiarnie, jak i pełnoprawnych restauracji. Warto o tym pamiętać w nieprzewidzianych sytuacjach, np. gdy nie uda nam się skompletować składników do obiadu lub jesteśmy na mieście i potrzebujemy czegoś do picia.
  • Zakupy w niedzielę zrobimy także w każdym sklepie sieci Żabka. Jak to możliwe? Każdy punkt sieci pełni równolegle rolę placówki pocztowej, ponieważ można w nich odbierać i nadawać przesyłki Poczty Polskiej oraz DHL. Polskie prawo zezwala na funkcjonowanie takich lokali przez cały tydzień. Jest to rozwiązanie, które stanowi duże udogodnienie dla konsumentów. Nie ma bowiem wątpliwości, że Żabki są zlokalizowane o wiele gęściej niż samodzielne placówki Poczty Polskiej.

 

co myślisz?