Bez względu na częstotliwość mycia włosów oraz ich typ, należy każdorazowo wspomagać się nie tylko szamponem, ale również dobrze dopasowaną odżywką. Bogaty wybór różnych odżywek na półkach drogerii może przyprawić o zawrót głowy, ale na szczęście łatwo z tego wybrnąć po prostu używając takiego kosmetyku, który jest optymalnie dobrany.

Nawilżanie – podstawa pielęgnacji

Bardzo wiele problemów z włosami czy skórą wynika z nieprawidłowego poziomu nawilżenia włosa. Dlatego większość kosmetyków pielęgnacyjnych opiera się na składnikach o właściwościach nawilżających – większych lub mniejszych. Dla pasm suchych i zniszczonych konieczna jest intensywna odżywka do włosów nawilżająca, natomiast do włosów przetłuszczających się – odżywka, która w pewnym stopniu uzupełnia niedobory wody, a przez to wspiera działanie minimalizujące wydzielanie sebum.

Dlaczego twoje włosy nie reagują na odżywkę?

Z reguły nieefektywne działanie odżywki wynika z nieprawidłowego dobrania jej rodzaju do typu włosów. Na przykład stosowanie odżywki dla mężczyzn w przypadku kobiety może wiązać się ze zbyt silnym zadziałaniem na skórę, w efekcie czego zareaguje ona negatywnie na dany produkt – na przykład przetłuszczając się. Gdy na włosy suche zastosuje się odżywkę do włosów przetłuszczających, które blokują nadmiar sebum – skóra stanie się jeszcze bardziej wysuszona. Odżywka do włosów nawilżająca dla osób o włosach bardzo suchych może natomiast nie pomóc w przypadku włosów, których głównym problemem jest łupież lub przetłuszczanie, ponieważ nie zareaguje one na właściwy problem, z uwagi na zupełnie inne składniki aktywne.

Jak prawidłowo dobrać odżywkę?

Należy używać zawsze szamponów, odżywek i masek dostosowanych do typu włosów, czyli: normalnych, mieszanych, suchych lub tłustych. Oprócz tego warto także dobrać konkretne cechy odżywki, aby jeszcze lepiej wpasowały się w indywidualne potrzeby. Na przykład – mając włosy suche i farbowane, warto nawilżyć je i dodatkowo ochronić przed utratą koloru stosując odpowiednią odżywkę nawilżająco-chroniącą. Gdy jednak odnajdzie się idealną dla siebie odżywkę, warto nie przyzwyczajać się do niej, podobnie jak do szamponu, gdyż straci swoje działanie. Idealnie jest posiadać 2-3 sprawdzone szampony i odżywki dobrych marek, a do mycia używać za każdym razem innego kosmetyku. Wtedy włosy pozostaną świeże, pachnące i odżywione przez dłuższy czas!

 

co myślisz?