Koloryzacja włosów to popularny zabieg, na który decydujemy się z różnych powodów. Włosy mogą być farbowane w celu pogłębienia ich naturalnego koloru, pokrycia siwizny lub całkowitej zmiany wyglądu, permanentnie lub tymczasowo. Ilość dostępnych na rynku produktów do farbowania włosów może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać odpowiedni dla nas sposób na uzyskanie wymarzonego koloru włosów? 

Zależnie od celu i oczekiwanego wyniku pierwszego farbowania możemy dobrać odpowiedni dla nas produkt. Kosmetyki koloryzujące do włosów różnią się między sobą formą i trwałością efektu, jaki pozwalają uzyskać. Czym różnią się między sobą poszczególne produkty do koloryzacji? Dla kogo polecana jest koloryzacja blond i czy możemy wykonać ją samodzielnie w domu?

Farba czy krem koloryzujący?

Klasyczne, trwałe farby do włosów, nawet te zawierające śladowe ilości amoniaku, naruszają strukturę włosa, ponieważ wnikają do wewnątrz w procesie utleniania. Aby maksymalnie ochronić włosy przed zniszczeniem podczas koloryzacji, warto zastosować farbę o kremowej konsystencji, zawierającą dodatkowo składniki pielęgnacyjne, na przykład Excellence Créme L’Oréal Paris. Farby o konsystencji kremu są dodatkowo łatwiejsze w aplikacji od klasycznych produktów, co ma znaczenie przy pierwszej samodzielnej koloryzacji.

Jeśli naszym celem jest koloryzacja blond, musimy pamiętać o tym, że nie uzyskamy jej samodzielnie na ciemnych włosach – wymagają one profesjonalnego rozjaśniania, najlepiej w salonie fryzjerskim. Jeśli jednak pogłębiamy swój naturalny kolor włosów, bez przeszkód możemy wykonać tego rodzaju farbowanie w domowych warunkach. Trwała koloryzacja blond dobrze pokryje siwe włosy, a każde kolejne farbowanie pozwoli uzyskać jaśniejszy odcień świetlistego blondu.

Pierwsza koloryzacja włosów, nawet na kolor zbliżony do naszego naturalnego, da widoczny efekt i z pewnością chwilę zajmie nam przyzwyczajenie się do nowego wyglądu – warto więc zacząć od subtelnej zmiany, by nie żałować podjętej decyzji. Jeśli pierwsza koloryzacja włosów ma jedynie pogłębić ich naturalny odcień, by dodać mu charakteru, ocieplić go lub ochłodzić, jednocześnie pokrywając pierwsze oznaki siwienia, warto wybrać koloryzację półtrwałą za pomocą kremu koloryzującego, na przykład z serii Casting Créme Gloss od L’Oréal Paris.

Kremy koloryzujące do włosów nie zawierają amoniaku, dzięki czemu mają delikatne działanie, a także przyjemny zapach. Formuła tego rodzaju preparatów do koloryzacji wzbogacona jest o składniki odżywiające i wygładzające włosy. Z tego powodu taka koloryzacja nazywana jest koloryzacją pielęgnacyjną. Te produkty wykazują się zwykle trwałością do około 28 myć. Krem koloryzujący nadaje włosom blask, miękkość i pozwala uzyskać naturalny efekt pogłębienia ich podstawowego odcienia lub przyciemnienia włosów o kilka tonów. Przy jego pomocy możemy także tymczasowo zafarbować pierwsze siwe włosy. Farbowanie włosów kremem koloryzującym co kilka tygodni pozwoli odświeżyć kolor i pokryć ewentualne odrosty.

Pierwsza koloryzacja wykonana przy pomocy półtrwałego kremu koloryzującego pomoże nam zdecydować, czy pozostaniemy przy tego rodzaju delikatnych zabiegach, czy wybierzemy trwałą farbę, by wzmocnić efekt koloryzacji i utrzymać go na dłużej.

 

co myślisz?