Czy wiesz, jakie zasady obowiązują podczas ogólnopolskiej kwarantanny? Czy możesz wyjść na spacer? Ile osób może przebywać sklepie? Poznaj najważniejsze informacje o kwarantannie w Polsce.

Koronawirus i kwarantanna

Pierwszy przypadek koronawirusa został w Polsce ogłoszony 4 marca, od tego czasu szczególnie uważnie śledzimy rozwój pandemii. W gąszczu informacji często bardzo ciężko oddzielić rzetelne wiadomości od tzw. fake newsów, co prowadzi do nieporozumień, a nawet paniki. Dotyczy to m.in. zasad kwarantanny, którą zostali objęci wszyscy obywatele.

Ponadto szczególnie ścisłej kwarantannie podlegają osoby wracające spoza granic kraju – są one zobowiązane do pozostania w określonym miejscu przez 14 dni bez możliwości jego opuszczania, cyklicznie są też kontrolowane przez uprawione służby lub za pomocą specjalnie do tego celu stworzonej aplikacji mobilnej. Dotyczy to więc nie tylko osób, które zauważyły u siebie objawy koronawirusa. Jakie są najważniejsze zasady kwarantanny dla wszystkich Polaków?

Kwarantanna #zostanwdomu

Hasło to jest w ostatnich tygodniach niesamowicie popularne i w zasadzie najlepiej opisuje wszystkie zalecenia związane z kwarantanną. Koronawirus bez wątpienia jest groźną chorobą, dlatego też kluczowe jest zminimalizowanie jej rozprzestrzeniania. Zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami rządu i Ministra Zdrowia, każdy obywatel zobowiązany jest do pozostania w domu. Opuszczenie miejsca zamieszkania dozwolone jest jedynie:

  • w celu dotarcia do pracy
  • w celu zrobienia zakupów spożywczych czy leków
  • w celu zaspokojenia innych najważniejszych potrzeb życiowych

I to ten ostatni punkt budzi najwięcej kontrowersji, w rzeczywistości jednak jego wyjaśnienie jest bardzo proste. Próżno go szukać w aktach prawnych i z pewnością w wielu sytuacjach możliwe byłoby uniknięcie kar w postaci np. mandatu. Zalecenia Ministra Zdrowia i premiera odwołują się jednak przede wszystkim (przynajmniej na ten moment) do zdrowego rozsądku. Czasu pandemii nie należy wykorzystywać jako możliwości do uprawiania aktywności fizycznej czy poprawy formy. Możesz wyjść na chwilę się przewietrzyć, nie wybieraj się jednak na długi spacer – nawet jeśli pogoda za oknem jest wyjątkowo zachęcająca.

Z tego też powodu wprowadzono wiele innych regulacji. Zamknięto parki czy lasy państwowe, zakazano jakiegokolwiek wychodzenia z domu osobom niepełnoletnim bez opieki ze strony osoby dorosłej, na ulicy należy zachować odstęp wynoszący co najmniej 2 metry. Ponadto w godzinach 10-12 zakupy mogą robić jedynie osoby po 65. roku życia. Odnośnie do zakupów wprowadzono też limitu osób, które mogą przebywać w placówkach handlowych – w sklepach wynosi on 3 osoby na kasę, na poczcie natomiast 2 osoby. Co bardzo ważne – dotyczy to też nieczynnych kas.

Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń kwarantanny – tylko od nas zależy, jak szybko uporamy się z koronawirusem. Nikt nie chce zaobserwować u siebie lub swoich bliskich objawów koronawirusa. I choć koronawirus w Polsce będzie jeszcze długo, prawdopodobnie nawet zawsze, to do czasu opracowania i rozpowszechnienia szczepionki lepiej stosować się do propagowanych zaleceń.

 

 

co myślisz?