W czasie smutku poporodowego obecność i miłość partnera są bezcenne. Młoda mama, która wątpi w swoje siły i umiejętność opieki nad dzieckiem, potrzebuje stałych zapewnień, że da sobie radę. Oprócz wsparcia dobrym słowem świeżo upieczony tata powinien przejąć choć część obowiązków nad maluszkiem oraz pomóc w dbaniu o porządek lub w gotowaniu.

Te niewielkie gesty sprawią, że partnerce będzie znacznie łatwiej znieść objawy baby blues. Odciążenie pozwoli jej znaleźć czas na odpoczynek, który w tym czasie jest szczególnie ważny.

Co to jest baby blues?

Baby blues to stan emocjonalny, który dotyka nawet 80% młodych matek. Pojawia się najczęściej po od 2 do 5 dni po porodzie i trwa maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli przygnębienie utrzymuje się dłużej, jego przyczyną może być depresja poporodowa. Baby blues nie kwalifikuje się jako choroby i najczęściej mija samoistnie, depresja poporodowa zaś wymaga włączenia antydepresantów oraz pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Objawami baby blues są rozdrażnienie, zniecierpliwienie, lęk, przybicie, płaczliwość oraz rozkojarzenie.

Świeżo upieczona mama najczęściej boi się, że nie podoła opiece nad noworodkiem i nowym obowiązkom. Martwi się ona także o zdrowie swojego dziecka, nasłuchuje jego płaczu, często wstaje w nocy, aby upewnić się, czy oddycha. Stanowi temu nie sprzyjają dodatkowo dolegliwości połogowe, napięcie związane z nową rolą, niewystarczająca ilość snu, łączenie życia rodzinnego z zawodowym lub poczucie beznadziei wynikające z rezygnacji z pracy. Baby blues to bardzo trudny czas dla kobiet, dlatego partnerzy powinni otoczyć je opieką oraz wsparciem.

Jak partner może pomóc kobiecie, która boryka się ze smutkiem poporodowym?

Świeżo upieczona mama, która wątpi w swoje możliwości, potrzebuje słów otuchy i zapewnień, że z pomocą partnera da sobie radę. Niezastąpione będą: „Jestem z ciebie dumny”, „Jesteś wspaniałą mamą”, „Świetnie sobie radzisz”, „Kocham cię”.

Oprócz wsparcia psychicznego partnerka potrzebuje również pomocy w codziennych obowiązkach. Wymigiwanie się od sprzątania, gotowania czy zrobienia zakupów z pewnością nie polepszy jej stanu. Świeżo upieczony tata również może zająć się dzieckiem, przewinąć je, nakarmić lub zabrać na spacer. Szczególnie że każda chwila poświęcona na odpoczynek czy sen jest dla kobiety na wagę złota. Jeśli ojciec dziecka widzi, że jego partnerka potrzebuje odciążenia, powinien rozważyć wzięcie urlopu przynajmniej na kilka dni.

Chociaż w pierwszych dniach życia dziecka trudno jest znaleźć dla siebie trochę czasu, warto wygospodarować godzinę lub dwie na wspólne przyjemności. Mowa o pójściu na spacer lub zabraniu partnerki na kolację – w tym czasie dzieckiem mogą zająć się na przykład dziadkowie.

 

co myślisz?