Arnika górska to niezwykła roślina, którą z całą pewnością warto bliżej poznać. Posiada ona szereg dobroczynnych właściwości – zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych. Gdzie ją można spotkać? Kiedy warto sięgnąć po wyjątkową moc arniki? Oto garść najważniejszych informacji!

Arnika górska – występowanie

Arnica montana, czyli właśnie arnika górska, występuje w Europie. Można ją spotkać przede wszystkim na terenach górskich i podgórskich, ale nie tylko. W Polsce rośnie między innymi na Pojezierzu Mazurskim, gdzie występuje dość licznie. Ponadto często można ją spotkać w całych Sudetach. W mniejszych ilościach występuje też w Górach Świętokrzyskich oraz w Bieszczadach Zachodnich.

Arnica montana czy arnika górska to tylko niektóre nazwy tej cennej rośliny. Nazywana jest również między innymi kupalnikiem górskim oraz pomornikiem (potocznie).

Właściwości lecznicze i kosmetyczne arniki

Arnika górska wykazuje przede wszystkim działanie odkażające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosuje się ją zewnętrznie na stłuczenia, ukąszenia owadów, oparzenia, zwichnięcia, krwiaki, obrzęki. Nie należy jej nakładać na miejsce objęte urazem, jeśli rana jest otwarta i rozległa. Produkty na bazie arniki górskiej wykorzystywane są także do leczenia między innymi: miażdżycy, nadciśnienia, zapalenia żył. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, zapobiegając tym samym ich pękaniu.

Jako środek kosmetyczny stosowana jest na przykład w kremach i maściach do twarzy (wspiera leczenie trądziku, oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia, polecana jest osobom z problemami skórnymi), w balsamach do ciała i płynach do kąpieli (przeciwdziała cellulitowi) czy w odżywkach i maskach do włosów.

Decydując się na zastosowanie arniki, warto uprzednio przeprowadzić próbę alergiczną. U osób, które mają szczególnie wrażliwą skórę preparaty na jej bazie, jak np. olejki czy maści, mogą wywoływać podrażnienie i inne skutki uboczne. Nawet mając dostęp do arniki, nie należy samodzielnie przygotowywać z niej leczniczych i kosmetycznych specyfików bez dostatecznej wiedzy z tego zakresu. Cała roślina jest trująca, bowiem surowcem zielarskim są wyłącznie kwiaty.

Arnika górska – cenna i… zagrożona!

Ta niezwykle cenna roślina lecznicza jest obecnie gatunkiem zagrożonym, wpisanym m.in. do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski (to pozycje, na których umieszczone są taksony zagrożone wyginięciem lub już wymarłe). Do szybkiego zanikania arniki z terenów Polski przyczyniła się jej popularność jako rośliny leczniczej i wprowadzenie jej do aptek – była wówczas zbierana w nadmiernych ilościach, bez żadnej kontroli.

Współcześnie arnika górska jest gatunkiem ściśle chronionym. Nie można prowadzić zbiorów w jej naturalnym środowisku. Nie należy jej także deptać, ani niszczyć w jakikolwiek inny sposób. Można natomiast hodować ją jako roślinę ozdobną, na przykład w ogrodzie. Arnika lubi miejsca dobrze nasłonecznione. W marcu można wysiać ją do skrzynek i przetrzymywać w ciepłym, oświetlonym miejscu. Do gruntu należy ją wysadzić w kwietniu.

 

co myślisz?